10 užitečných rad a tipů

1. Jak poznat kvalitní krb nebo kamna?

V současné době se na našem trhu objevuje velká řada kvalitních, ale bohužel i méně kvalitních kamen. Vybrat si z nich ty správné, které vám budou dobře a dlouho sloužit, tak nemusí být jednoduché. Jedním z kritérií rozhodujících o volbě bývá často země původu výrobce. Někteří výrobci jsou prostě dál než jiní a to se může projevit nejen na kvalitě provedení a použitých materiálech, ale třeba i v zákaznickém servisu či délce záruční doby (obvykle 2-10 let). Roli hraje i tradice společnosti, která může také o něčem vypovídat. Někteří výrobci také ve snaze snížit cenu kamen používají tenčí materiály, což se projevuje na nižší hmotnosti. Taková kamna nedrží tolik teplo a šamoty mohou snáze praskat.

2. Co dělat, aby nám kamna dlouho vydržela?

Jedním ze základních předpokladů dlouhé životnosti je už správná volba vhodného topidla. Pokud si vyberete kamna s nízkým výkonem a ten budete dohánět většími dávkami paliva, než je doporučeno, jste na dobré cestě k tomu, aby vám popraskal šamot i samotné těleso.
Rovněž pokud si myslíte, že kamna jsou bezúdržbová a není jim třeba věnovat nezbytný čas, aby vám mohla dále spolehlivě sloužit, dříve či později vás přesvědčí o opaku. Účinnost výměníku bez pravidelného čištění se může například snížit až o 50%.
Budete-li chtít ušetřit na kvalitě paliva třeba tím, že budete používat dřevo mokré, odpadní nebo barvené či impregnované, hrozí vám zvýšené náklady na čištění dehtem zanesených spalinových cest, vnitřku kamen a skleněných dvířek.
Každý správný výrobce dodává ke kamnům, která prodává, podrobný návod, jak se k nim chovat a čemu se naopak vyvarovat. Vychází přitom z mnohaletých zkušeností a testování. Takže stačí jen se držet pokynů.

3. Jak vybrat kamna podle vašich potřeb?

Na nová kamna máme několik požadavků. Základním kritériem bývá obvykle výkon, následován vzhledem a dalšími parametry. Výkon kamen se nevyplácí podceňovat. Špatné je, když je zbytečně velký nebo naopak. Například dnešní domy a byty mají menší tepelné ztráty než dříve. Krby a kamna se mnohdy používají spíše než zdroj tepla k vytvoření příjemné atmosféry. Tím pádem vysoký výkon není žádoucí. Opakem je, pokud slouží jako významný zdroj tepla. Důležité také je, jak rychlý nástup tepla z kamen potřebujete. Jiné požadavky jsou na krby a kamna na chatách a chalupách, kdy se po zatopení vyžaduje teplo co nejdříve. Klasická kamna se rychle zahřejí, ale teplo neudrží tak dlouho. Naopak zahřátí kamen akumulačních trvá déle, ale teplo si drží i dlouho po vyhasnutí topeniště.
Abyste předešli problémům, vždy doporučujeme poradit se při výběru kamen se zkušeným kamnářem nebo topenářem.

4. Jak snadno určit vlhkost dřeva?

Nejspolehlivější metodou je samozřejmě použití k tomu určeného vlhkoměru, který pracuje na bázi elektrického odporu dřeva. Pokud do něj však nechcete investovat, zkuste třeba dát jedno polenu přes noc do igelitového pytle a převázat ho. Když jsou druhý den stěny orosené, je dřevo ještě příliš mokré na topení. Vlhkost taky snadno odhadnete hmatem – jestliže má vlhkost nad 30 %, při dotyku chladí. Dobře vyschlé dřevo rozpoznáte i podle toho, že může být výrazně popraskané. Zkuste o sebe bouchnout vlhkými a pak suchými poleny – suché dřevo vydává jiný zvuk.

5. Jak připravit podlahu?

Vzhledem k vysoké hmotnosti krbových kamen (až ve stovkách kg) je nutné vzít v potaz i nosnost podlahy. U novostaveb, které nejsou podsklepeny, obvykle stačí pevný betonový základ, bez izolací typu polystyren a podlahového topení. Složitější je situace, pokud je dům podsklepen, nebo jsou kamna či krb v patře. V tom případě je potřeba udělat nosnou podporu. Doporučujeme se poradit se statikem. Podložky pod krbová kamna by měly být z nehořlavého materiálu, což je např. cihla, dlažba nebo kamení.

6. Jak spočítat požadovaný výkon?

Odborník by vám měl změřit tepelné ztráty a určit další faktory, které ovlivňují, jak výkonná kamna vybrat. Orientačně si však můžete požadovaný výkon vypočítat sami. Vždy je však třeba brát v potaz stáří a charakter stavby. Jinak vytopíte prvorepublikovou vilu a jinak nový rodinný dům. Uvádí se, že k vytopení 20 m3 je potřeba výkon 1 kW. U nízkoenergetických domů či moderních novostaveb je to dokonce 40 m3. Zatímco k vytopení RD tak mohou stačit kamna o výkonu 4 kW, pokud uvažujete o kamnech s výměníkem, může se jednat až o 11 kW.

7. Jaké jsou výhody peletových kamen?

Moderní peletová kamna kombinují ekologické a zároveň ekonomické vytápění s vysokým uživatelským komfortem. Díky integrovaným technologiím lze kamna ovládat pomocí mobilního telefonu a zajistit si tak s předstihem, že nepřijedete do studeného domu či bytu. Kamna bývají vybavena jedním i více ventilátory, které zajišťují vytápění i několika místností najednou. Uvádí se, že účinnost přesahuje až 90%. Krby i kamna vyhovují přísným parametrům emisní třídy č. 4 dle ČSN EN 303-5:2013. Bez problému je tedy lze provozovat pro vytápění domů i po roce 2022, kdy vstoupí v platnost nařízení Evropské unie emisních hodnot na tuhá paliva dle EN 13240. Kamna tak mohou sloužit jako klasický peletový kotel, ale zároveň i designová dominanta interiéru.

8. Jak zajistit přísun vzduchu?

Není tajemstvím, že ke správnému hoření je potřeba velké množství vzduchu. Všechny krby a kamna spotřebovávají primárně vzduch z místnosti. Čím větší však je topeniště a čím lépe izolované místnosti (např. novými okny), tím potřebnější je přívod tzv. externího vzduchu. U novostaveb je s ním obvykle počítáno již při přípravě projektu, protože často bývá veden již v základové desce domu. Jindy může být vyveden např. z chodby nebo ze sklepa a to buď z podlahy (spodní zaústění), nebo zezadu (zadní zaústění). Máte-li v místnosti digestoř nebo klimatizační jednotku, podtlak vznikající při jejich provozu může negativně ovlivnit fungování krbových kamen nebo krbové vložky.

9. Jak zatopit na noc?

Každý, kdo topí třeba na chatě či chalupě v kamnech, zná tu situaci, když se ráno probudí, kamna jsou vyhaslá a v místnostech je zima, že se ani nechce vylézt z postele. Lze tomu však zabránit? Ne zcela, protože jen málokterá kamna na dřevo jsou schopná hořet déle než dvě až tři hodiny po přiložení. Pokud nemáte peletová kamna s nastaveným časem nebo teplotou spuštění, nezbyde vám, než jako poslední várku přiložit několik velkých polen z tvrdého dřeva a nechat je hořet. Budou hořet dlouho a pomalu a izolace domu teplo udrží uvnitř i po dohoření ohně. Komín možná navíc zůstane až do rána vlažný, takže se vám bude snadno znovu zatápět. Nezavírejte na noc přívod vzduchu do kamen, aby uhlíky pouze doutnaly. Při takovém hoření vzniká více dehtu a nevyužije se naplno energie obsažená ve dřevu.

10. Jaké jsou výhody plynových krbů?

Představte si, že můžete mít teplo „rodinného krbu“, aniž byste museli štípat a nosit stále další dřevěná polena. Už žádné čištění začouzených dvířek, vybírání popela, ani riziko popálení při přikládání. To vše by vám pominulo, opojná atmosféra plápolajícího ohně a příjemné teplo by zůstaly. Navíc plynový krb poskytuje možnost velmi přesné regulace. Díky zabudované elektronice lze, na rozdíl od klasických krbů, velmi snadno nastavit požadovanou teplotu v místnosti. Tak lze v krátkosti shrnout hlavní výhody plynových kamen a krbů. Každá mince však má dvě strany. Je třeba počítat s vyššími náklady než při topení dřevem. Uvádí se obvykle 8-10 Kč/hod v závislosti na intenzitě hoření. Doporučuje se používat jen jako doplňkové vytápění. A pro milovníky klasického ohně ještě jedno velké mínus: toto „dřevo“ nepraská!